Nagy kérdés, hogy adjunk-e esélyt egy szimpatikus, ámbár kezdő rendszergazdának, vagy válasszuk inkább a profi, több éves gyakrolattal rendelkező szakembert? Nem egyszerű a téma, mindenesetre aki jót akar magának, az nem a frissen vizsgázott rendszerinformatikust fogja választani. Érthető okokból.
A dilemma alapja ugyebár, hogy a fiatal tapasztalatlan rendszergazdát felvegyük-e vagy sem. Mert talán etikátlannak gondoljuk, hogy csak azért mert fiatal ne adjunk esélyt, és csak azért mert most vizsgázott még lehet jó szakember. Valóban. Lehet jó szakember. De...
Ismerve a magyar rendszerinformatikus képzés színvonalát, nem ajánlom senkinek, hogy egyedüli rendszergazdának felvegyen egy frissen vizsgázott alanyt. Csak abban az esetben nem ajánlom, ha egyedül fog dolgozni. Ugyanis az esetek 99,99%-ban olyan embereknek is megadják a rendszerinformatikus titulust, akik egy alap Windows rendszert nem tudnak feltelepíteni.
Más a helyzet, ha több, gyakorlott rendszergazdához keresünk új csapattársat. Ekkor ajánlott a kezdő felvétele, ha értelmesen hozzá tud szólni a témához. Hangsúlyozom, hogy óvatosan kell a felvételi során bánni a jelentkezőkkel. Fel kell tenni olyan kérdéseket, amikre a gyakorlattal rendelkező rendszergazda egészen biztosan tudja a választ. Pl: mi az IP-cím, mennyi idő alatt települ fel egy átlagos irodai gépre a Windows XP (vagy ami éppen témába vág) rendszer, stb. Aki soha életében nem telepített vagy üzemeltetett rendszereket, annak egészen biztos nem lesz fogalma gyakorlati kérdésekről.
Csapatba előnyösebb a kezdő rendszergazda, mert jobban alakítható a csapathoz. Talán nincsenek még bevett szokásai, megoldásai és nem akarja majd átalakítani a már meglévő rendszereket az első munkanapján.
Nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy a rendszergazda esetében a mai magyar képzés színvonala mellett a papír megléte vagy nemléte semmilyen jelentősségel nem bír. Ezt mindenkinek érdemes átgondolnia, amikor rendszergazdát keres.